Stiri Actualitate

Povestea celor doi ciclisti nevazatori care au castigat concursul de cross country Prima Evadare la tandem

Doua echipe de ciclisti, avand cate un orb in componenta, au castigat la tandem concursul de ciclism cross country "Prima Evadare" care a avut loc weekend-ul trecut si la care au participat 2.700 de persoane. Primul loc a fost ocupat de o echipa din Mures - Arnold Csaba Butu si Bereci Jeno, care a parcurs cei 55 de km intre Bucuresti si Snagov in doua ore si 25 de minute. Pe locul doi s-a clasat echipa din Ungaria - Zsolt Balogh si Ilyes Ferenc - cu doua ore si 26 minute. Arnold Csaba Butu, jumatatea echipei care s-a clasat pe primul loc, sufera de o boala ereditara si a inceput sa orbeasca de la varsta de 8 ani. Acum are 44 de ani si nu mai vede aproape nimic. Asta nu il impiedica sa participe la cateva competitii internationale in fiecare an printre care si Campionatul Mondial de Ciclism. Zsolt Balogh, jumatatea echipei de pe locul doi, s-a nascut orb. A descoperit pasiunea pentru ciclism la varsta de 28 de ani. (Citeste articolul original)

Articol din 14 Mai 2013

Sursa stire: HotNews.

STIRI SIMILARE

STIRI Lifestyle

Prima Evadare 2010

STIRI Actualitate

Peste o mie de persoane au luat startul la maratonul de ciclism cross-country "Prima Evadare"

STIRI Sport

Prima evadare din noroi | 2.500 de oameni au luptat cu cel mai greu traseu de la cea mai grea competitie de ciclism cross country

Bucuresti: Biciclistii au luat startul la „Prima evadare”

CM Mountain Bike: Vlad Dascălu, locul 4 în proba de cross-country olympic